SZYBKI KONTAKT Zadzwoń w poniedziałek

Nefere

Zaloguj się
Logowanie
Nowe konto
Do darmowej wysyłki brakuje: 100 zł Darmowa wysyłka!
okazja dnia
Strona główna / Blog / Konstrukcyjne zabawy dla przedszkolaków

Konstrukcyjne zabawy dla przedszkolaków

Obserwujemy, że fascynacja światem wirtualnym, cyfrowym i komputerowym przybiera na sile i coraz młodsze dzieci korzystają z tych urządzeń. I niby nie ma w tym nic złego o ile robią to pod kontrolą i w bardzo ograniczonym zakresie.O zagrożeniach płynących ze zbyt długiego korzystania z urządzeń w zbyt wczesnym wieku mówi się coraz więcej. Zainteresowanych odsyłam np. do rozmowy z dr Piotrowską http://targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,o-uzytkowaniu-multimediow-przez-dzieci-okiem-dr-piotrowskiej,17853.chtm oraz do badania „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu młodzieży w Polsce” przeprowadzonego przez Fundację Dbam O Mój Z@sięg. Jest wiele powodów, dla których warto dbać o zainteresowanie dziecka innym, bardziej rzeczywistym światem. Dzisiaj będzie o takich właśnie przykładach zabawy dla przedszkolaków, które mają na celu rozwój zainteresowania dzieci techniką i konstrukcją.

Dlaczego? Podczas naszej obecności na ostatnich Targach Edukacyjnych mieliśmy okazję rozmawiać z wieloma nauczycielami. Wielu z nich było ze starszych klas szkół podstawowych czy gimnazjów. Z ich realacji wynikało, że rośnie grupa nastolatków, którzy nie potrafią wbić gwoździa, nie wiedzą do czego służy klucz czy jak się posługiwać śrubokrętem. I niby do wszystkiego można wezwać fachowca, ale czy faktycznie nie warto zadbać o rozwój dzieci od młodszych lat tak, aby wiedziały do czego służą te narzędzia? 

Polecamy więc dzisiaj kilka takich zabawek - zestawów do zabawy głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które z jednej strony są bezpieczne, a z drugiej uczą dzieci posługiwania się młotkiem i śrubokrętem.

Pierwszy sposób na zabawę to zestawy konstrukcyjne złożone z wileu elementów drewnianych z kluczem i śrubokrętem w zestawie. Dzięki przeróżnym śrubkom, drewnianym elementom konstrukcyjnym i narzędziom dziecko może skręcać dowolnie wybraną maszynę czy konstrukcję w sposób wybrany przez siebie. W zestawie znajduje się podpowiedź z kilkoma możliwymi budowami, ale oczywiście dziecko może tworzyć również wiele swoich innowacyjnych konstrukcji. Zabawka rozwija więc zarówno sprawność dłoni, ale i kreatywność. Tylko od dziecka zależy jaką stworzy maszynę, pojazd, kosmitę, robota czy nawet zwierzę. A wszystko przy pomocy drewna i śrubek. Dziecko przy okazji uczy się więc, że śrubokrętem wkręca się śrubki, a kluczem można je przytrzymywać z drugiej strony tak, aby nakrętka się nie kręciła przy dokręcaniu. Super zabawa i nauka w jednym.

Do kompletu jako następną propozycję możemy polecić warsztaty z narzędziami. To właśnie takie zabawy są przeznaczone dla przedszkolaków, czyli dzieci w momencie gdy ich fascynacja światem dorosłych jest bardzo duża i chcą naśladować mamę i tatę Większosć takich warsztatów to możliwość przykręcania elementów do stołu czy wbijania ich tam młotkiem bez ryzyka jakie niosą za sobą "zabawy" prawdziwymi narzędziami.

  

Dodatkową atrakcją mogą być same zestawy narzędzi. Po to, aby dziecko zachęcić do zabawy właśnie w ten sposób. Posiadamy zestawy narzędzi będących typową zabawką, ale i zestaw półprofesjonalny dla starszych dzieci (od 8 lat). W tym zestawie dziecko znajdzie już dość dużo narzędzi. Samo wyjaśnienie i nauczenie się do czego służą i jak ich używać będzie dobrą lekcją.

Zestawy konstrukcyjne, które również służą do składania, ale bez śrubek tylko z elementami łączącymi to również dobra zabawka dla przedszkolaków, a nawet starszych dzieci. W każdym z zestawów znajdują się różne materiały i elementy do łączenia ze sobą drewnianych konstrukcji, gumowych kół i innych elementów. W tych zestawach nie trzeba co prawda używać narzędzi, ale wyobraźnię tak, bo ilość kombinacji jest nieograniczona. 

Kolejna propozycja dla małych majsterkowiczów to przybijanki. Zestaw składa się z tablicy korkowej, drewnianych elementów, pinezek i młotka. Dziecko może w dowolny sposób układać drewniane elementy na podstawce, a następnie używając młotka przybijać je. Aby nieco ułatwić tą czynność każdy element drewniany ma przygotowany otwór (bez tego przebicie go byłoby niebezpieczne i trudne). Również podstawka z korka powoduje, że dziecku nie jest trudno przybić element. Najważniejsze zaś, że dziecko operuje młotkiem i gwózdkami, jak dosrosły. Do wyboru jest wiele modeli tak, aby można było układać to co dziecko lubi farmę, więś, miasto, pojazdy, roboty czy wzory geometryczne.I co najważniejsza każda z opisanych zabawek wspiera rozwój motoryki dziecka oraz kreatywność i zainteresowanie inżynierią.