Wiedzieliście, że szachy mają swój dzień? Może to i dobrze, bo jest wiele powodów, aby go miały;-) Ale szachy klasyczne to przecież nie wszystko. Sprawdźcie sami co wiecie o szachach.
Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za dyscyplinę sportu - tyle definicja za Wikipedią.
I faktycznie jeśli mówimy o szachach to zwykle mamy na myśli te klasyczne. Aktualnie w wielu szkołach szachy włączane są do programu nauczania. Do projektu „Edukacja przez szachy w szkole” może przystąpić każda szkoła podstawowa, która przeznaczy w tygodniu przynajmniej jedną lekcję na szachy prowadzone przez przeszkolonego w tym kierunku nauczyciela. Dlaczego?
Jest wiele powodów. Szachy to gra, która uczy i rozwija myślenie strategiczne. Każdy ruch należy rozważyć na kilka sposobów, przewidzieć ruch przeciwnika i zastanowić się nad jego konsekwencjami. Szachy kształtują również cierpliwość i koncentrację, bez tego nie da się wygrać. Kolejną ważną funkcją szachów (choć nie tylko) jest kształtowanie odporności na stres i porażkę. Nauka zdrowej rywalizacji. Żadnego przeciwnika nie należy lekceważyć, a skutki ewentualnych złych ruchó i podjętych decyzji należy traktować jako cenną lekcję na przyszłość.
Poza zwykłym zestawem szachów klasycznych możemy polecić również zestaw szachy i warcaby 2 w 1. Warcaby to prostsza gra strategiczna, która będzie dobrym wstępem do gry w szachy.
Ale, jak wspominaliśmy na początku szachy klasyczne to nie koniec możliwości i naszych propozycji.
Szachy chińsklie to również ciekawa gra planszowa, ale jej zasady są zupełnie inne. W grze chodzi o to, aby wszystkie swoje pionki przeprowadzić na drugą stronę planszy jednocześnie omijając i blokując zarazem to samo zadanie pionkom przeciwnika. Zwykle gra jest przeznaczona dla 2-3 osób, ale w niektórych wersjach nawet 6. Wydaje się łatwe, ale jak wprowadzicie wszystkie pionki w ruch może się okazać, że Wasze posunięcia są mocno utrudnione. I znów przyda się umiejętność przewidywania i logicznego myślenia.
A na koniec zupełnie inna propozycja szachy Wikingów. Ta gra to gra plenerowa, w której liczy się zręczność i celność. Podobnie jak w szachach klasycznych postać króla jest najważniejszą figurą. Gracze dzielą się na dwie drużyny. Po wyeliminowaniu wszystkich 10 drewnianych obróńców (Kubbs), wygrywa ta drużyna, która pierwsza wyeliminuje króla. Świetna gra na wakacje zaróno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Zachęcamy do gry i wspólnego spędzania czasu;-)