Ten moment nastąpił szybciej niż sądziliście i Wasze dziecko zaczyna przedszkole. Dla wielu rodziców i dzieci to duże wydarzenie. Co zrobić, aby minęło w miarę bezproblemowo?
W zasadzie należałoby zacząć przygotowywać dziecko dużo wcześniej. Po pierwsze ucząc samodzielności we wszystkim co robi. Do tej nauki możemy wykorzystywać wiele zabawek i przyborów, aby zachęcić do niej malucha. Chociaż zwykle - paradoksalnie to rodzice mają więcej oporów, niż dzieci;-) Na co zwrócić uwagę:
1. Nauka ubierania - w tym prostym pojęciu kryje się wiele elementów. Bardzo ważne jest, aby dziecko umiało dostosować strój do pogody. Warto więc pytać dziecka jak sie dzisiaj ubierzesz. Pozwolić mu samodzielnie dokonywać wyboru dając drobne wskazówki odnośnie temperatury na zewnątrz, opadów, pory roku itp. Drugim ważnym elementem jest samo ubieranie, czyli wkładanie ubrań i zapinanie różnego rodzaju zapięć. Tutaj możemy z dzieckiem ćwiczyć w zabawie przydatne umiejętności. Np. ubierając lalki i zapinając im ubrania dziecko rozwija zdolności manulane. Zwłaszcza takie lalki, których ubranka są specjalnie przygotowane do ćwiczenia np. Ala i Krystian.
2. Nauka samodzielnego jedzenia - dziecko w wieku trzech lat powinno jeść samodzielnie. Pomimo tego, wiele z dzieci tego nie potrafi, z dwóch powodów. Po pierwsze wielu rodziców wyręcza dzieci w jedzeniu w obawie przed ubrudzeniem ich, ubrań i wszystkiego dookoła. I faktycznie zwykle nie jest idealnie, ale można zabezpieczyć dziecko przed pobrudzeniem kolorowym śliniaczkiem, ceratą czy fartuszkiem. Można również wybrać łatwozmywalne miejsce, które po jedzeniu będzie można w łatwy sposób doprowadzić do ładu. Drugim powodem jest brak chęci do jedzenia. Często rodzice niejadków karmię ja, aby w ogóle coś zjadło. W tym przypadku przydatne wydają się zachęcające elementy, jak samo jedzenie przygotowane w atrakcyjny dla dziecka sposób, oparte na ulubionych, ale i zdrowych składnikach. Po drugie sposób ich podania. Dzieci lubią mieć swoje zestawy do jedzenia, w tej roli sprawdzi się np. taki zestaw z ekologicznego bambusa dla chłopca lub dla dziewczynki.
3. Nauka załatwiania się - w tym celu pomogą różne nocniki, ale najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli raz zdecydujecie o zaprzestaniu używania pieluch, powinniście się tego trzymać. Dziecko, które poczuje dyskomfort spowodowany mokrą bielizną szybciej nauczy się załatwiać.
4. I wreszcie na koniec pozostawanie dzieci bez rodziców. Można zostawiać dziecko z ciocią, wujkiem lub nieocenionymi dziadkami na początku na niedługie okresy czasu. Dziecko musi nauczyć się, że oddalenie się rodzica jest czymś naturalnym i nie dzieje mu się w związku z tym krzywda. Co najważniejsze musi wiedzieć, że rodzic zawsze wraca. Ta wiedza i nauka pomoże mu przetrwać zwłaszcza na początku w przedszkolu.
Co jeszcze istotne, a może i naważniejsze w przygotowaniu dziecka do przedszkola? Wasze pozytywne nastawienie. Trzeba utwierdzać dziecko od początku w przekonaniu, że przedszkole jest super. Każde Wasze stwierdzenie (nawet nie bezpośrednio do dziecka) wyrażające Waszą obawę podkopuje jego pewność. Np. "jak to będzie z tym przedszkolem?" albo "nie wiem jak Ania sobie poradzi" zapada dziecku w pamięć i zapala lampkę ostrzegawczą. Dlatego to głównie rodzice powinni zachęcać dziecko. Jedna ze znajomych kiedyś opowiadała, że przed pójściem córki do przedszkola, gdy była niegrzeczna mówiła jej: "nie pójdziesz do przedszkola jak będziesz robić to czy tamto". Dla tego dziecka pójście do przedszkola było najbardziej oczekiwanym wydarzeniem na świecie;-) Aby wesprzeć dziecko w oczekiwaniu można również zaproponować zabranie do przedszkola jakiegoś małego przyjaciela np. ulubionej maskotki.
Dobrym pomysłem może być również zabranie swojego plecaczka, jak na wycieczkę. Gdzieś, gdzie się idzie i wraca do domu z nowymi wrażeniami. Dodatkową zaletą plecaczków jest odpinana maskotka, którą również można ze sobą zabrać po zostawieniu plecaka w szatni.
Photo by Louis Francia on Unsplash